Domů / Novinky / Pohled do krabičky Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72
Celkový přehled
PROVOZNÍ INFORMACE

 

Plastic Planet Shop

Kodymova 2539/8, Praha 5 - Stodůlky

telefon: 235 315 925

 

Otevírací doba  

Pondělí           po předchozí dohodě 
Úterý 12-18 hod.
Středa 12-18 hod.
Čtvrtek 12-18 hod.
Pátek 12-18 hod.
Sobota zavřeno 
Neděle zavřeno

 


Těšíme se na Vaši návštěvu 
 

obchodní tým Plastic Planet

email: shop@plasticplanet.cz

 

 

     

Odběr novinek

Pohled do krabičky Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72

PlasticPlanet - Pohled do krabičky Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 - PlasticPlanet    Pohled do krabičky na horkou a dlouho očekávanou novinku Supermarine Spitfire Mk.Vc od firmy Airfix v měřítku 1/72.

Pohled do krabičky Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 0

Autor: Karel Wodik

 

Dnes trochu porušíme obvyklou strukturu našich recenzí. Právě nám dorazila přímo z centrály firmy Airfix, která nyní není v Čechách na trhu. Jde horkou a dlouho očekávanou novinku Supermarine Spitfire Mk.Vc v měřítku 1/72. Zatímco modelů legendárního Spitfiru verze Mk.Vb je na trhu mnoho, pořádný model verze Vc v tomto měřítku chybí. Většinou výrobci očekávali modelářovu tvořivost při úpravě výzbroje v křídle a s tím souvisejícího rytí a „boulí“ při konverzi z verze Vb na Vc.

Model

Na počátku éry nových forem vydal Airfix Spitfiry ranných verzí. Šlo o prodejní trháky za rozumnou cenu. Nyní na ně navazuje nová „pětka“. Dost již slov, pojďme na krabičku s akčním obrázkem útočícího amerického Spitfiru s výraznou žraločí tlamou, kterou jsme netrpělivě otevřeli a její obsah pro Vás vyfotili. Model je rozdělen do čtyřech rámečků světle modro-šedivé barvy typické pro Airfix. K tomu je doplněn jeden rámeček průhledných dílů.

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 1

Začneme rámečkem s díly křídla. Resp. se spodní polovinou křídla a horních částí klasického křídla a obou výškových kormidel.

 

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 2

Spodní díl křídla má typický prolis charakterizující siluetu Spitfiru. Povšimněte si také hezkého rytí a kanónů vylisovaných v celku s křídlem. Jsou chráněné rámečky, ale během stavby bude na ně třeba dávat pozor.

 

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 3

Detail vrchního povrchu křídla s „boulemi“ kryjící závěry zbraní.

 

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 4

Na rámečku s polovinami trupu je druhá sada vrchních dílů křídla. Tentokrát pro verzi se zkrácenými konci křídel. Modelář nemusí nic řezat. Hezké ulehčení práce.

 

 02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 5

Zvláštním způsobem je znázorněný interiér. Na polovinách trupu je znázorněna konstrukce pouze v horní části a za kokpitem. Byť je na fotografii vidět vyhazovák, nebojte se. Při stavbě ho zakryjete „vanou“ obsahující zbylé díly znázorňující interiér včetně všech přepážek, sedačky, podlahy atd. Zajímavé řešení umožňující průhled podlahou na spodní konstrukci trupu.

 

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 6

První rámeček s menšími díly obsahující jak interiér, tak i díly pro znázornění interiéru podvozkových šachet, dílů podvozku a dvou různých vrtulí. Podvozkové nohy jsou hodně tenké, samotné by model neudržely, nicméně se vlepí do žlábku v krytech podvozku a ty je zpevní.

 

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 7

Díly tvořící boční a spodní část zmiňované vany interiéru. Do zářezů zapadají přepážky a v předu palubní deska. Část přepážek a dílů interiéru vidíte také. Jsou velmi decentní.

 

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 8

Další rámeček s menšími díly. Zde jsou hlavně filtry, dvě verze přídě – ve stavebnici použijeme pouze variantu s velkým prachovým filtrem, velká přídavná nádrž a dva druhy vrtulových kuželů.

 

02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 9

K dispozici jsou dvě sady výfuků. Nechybí ani obligátní pilot.

 

 02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 10

Zde je jediné slabší místo stavebnice. Průhledné díly jsou na dnešní dobu silné. Je to zřejmě daň za výrazný vypouklý tvar kabiny. K dispozici máme uzavřenou kabinu nebo díly pro stavbu otevřené kabiny.

 

 02108 Supermarine Spitfire Mk.Vc Airfix 1/72 – foto 11

Výrobce si zvolil dvě zajímavé kamufláže. Jednu pro americký stroj ze severní Afriky, druhý jihoafrického letectva z Itálie. Obě jsou ve středomořském kamuflážním schématu.

 

Co říct závěrem. Na první pohled moc hezký model. Pustíme se do jeho stavby a další informace přineseme na stránkách PlasticPlanet.

 

Pokud se Vám nechce míchat barvy Humbrol, jak radí návod, tak doporučujeme tyto dvě sady barev Hataka:

Oranžová – laquer barvy vhodné pro stříkací pistoli

HTK-CS08 - foto 12

https://www.plasticplanet.cz/modely-1/podle-vyrobcu/raf-in-africa-paint-set-sada-barev-1.html?listtype=search&searchparam=RAF%20in%20Africa

 

Modrá sada – akrylátová barva vhodná na štětec

 HTK-BS08 - foto 13

https://www.plasticplanet.cz/modely-1/podle-vyrobcu/raf-in-africa-paint-set-sada-barev.html?listtype=search&searchparam=RAF%20in%20Africa

 

Několik zajímavých sad obtisků, které by se mohly hodit: 

DK72039 - foto 14

https://www.plasticplanet.cz/modely-1/obtisky-a-masky/no-457-raaf-sqn-spitfires-over-euprope-and-australia.html

DK72036 - foto 15

https://www.plasticplanet.cz/modely-1/obtisky-a-masky/spitfire-mk-v-aces.html

 

DK72070 - foto 16

https://www.plasticplanet.cz/modely-1/obtisky-a-masky/malta-spitfire-aces.html

 

DK72056 - foto 17

https://www.plasticplanet.cz/modely-1/obtisky-a-masky/spitfire-mto-aces.html