Domů / Novinky / Pohled do krabičky PZL P.24G in Greek Service 1:72 IBG
Celkový přehled
PROVOZNÍ INFORMACE

 

Plastic Planet Shop

Kodymova 2539/8, Praha 5 - Stodůlky

telefon: 235 315 925

 

Otevírací doba  

Pondělí           po předchozí dohodě 
Úterý 12-18 hod.
Středa 12-18 hod.
Čtvrtek 12-18 hod.
Pátek 12-18 hod.
Sobota zavřeno 
Neděle zavřeno

 


Těšíme se na Vaši návštěvu 
 

obchodní tým Plastic Planet

email: shop@plasticplanet.cz

 

 

     

Odběr novinek

Pohled do krabičky PZL P.24G in Greek Service 1:72 IBG

PlasticPlanet - PZL P.24G in Greek Service 1:72 IBG - pohled do krabičky - PlasticPlanet    IBG přineslo na trh nejprve dvě verze stavebnice PZL P.11. Model jsme otestovalI. Nutno říci, že model PZL.11g našeho kolegu zaujal a stavební recenze v časopise je veskrze positivní.

Foto recenze modelu PZL P.24G, IBG 1:72

https://www.plasticplanet.cz/novinky-1-1/pzl-p-24g-greek-service.html

Historie

Stíhačkou P.24 vyvrcholila řada polských stíhacích hornoplošníků konstruktéra Z. Pulawského a státní letecké firmy PZL. Vycházel ze strojů P.7 a P.11, které tvořily v třicátých letech základ polského stíhacího letectva. Dostal  silnější motor Gnome-Rhone a výzbrojí v křídlech. Stroje nezakoupilo Polsko, spoléhající na vývoj nové stíhačky PZL P.50, přesto slavil exportní úspěch a byl dodán do Bulharska a Řecka, v Rumunsku a Turecku se kromě dodávek z Polska stíhačky i licenčně vyráběly.

Nejznámějším se stalo nasazení strojů Řeckým letectvem. Nejprve proti Italům. Řecko mělo stroje tří verzí. 5 ks verze P.24A, nejpočetnějších 30 ks verze P.24F vyzbrojených dvojicí kanónů a dvojicí kulometů a konečně šest strojů verze P.24G s výzbrojí čtyřech kulometů. S řeckými piloty zaznamenaly stroje nejvíce úspěchů. Od napadení země Itálií až do hořké porážky po vstupu Německa do války proti Řecku bojovali řečtí piloti s převahou protivníka. Přesto se jim podařilo na počátku plně obstát a Italům zle zatopili. Až teprve zdrcující převaha – kvantitativní i kvalitativní, po vstupu Německa do války vedla ke konečné porážce Řeckého letectva. PZL P.24 je symbolem tohoto hrdinného boje.

Stavebnice

IBG přineslo na trh nejprve dvě verze stavebnice PZL P.11. Model jsme otestovali, a to včetně jeho stavby, na stránkách časopisu Plastic Planet – č.5/2019 a č.6/2019. Nutno říci, že model PZL.11g našeho kolegu zaujal a stavební recenze v časopise je veskrze positivní.

Dnes Vám přinášíme foto recenzi poslední novinky – modelu PZL P.24G. Verze G byla méně početnou a stroje od počátku disponovala výzbrojí pouze čtyřech kulometů ráže 7,92mm v křídlech. Výrobce se snažil znázornit všechny odlišnosti této verze. Díly jsou rozdělené do celkem 9 rámečků šedé barvy a jednoho s průhlednými díly. Navíc najdeme ve stavebnici rovnou jeden aršík leptaných kovových dílů a aršík obtisků. Zvláštní je pak přidaná transparentní fólie umožňující v kombinaci s lepty vyrobit alternativní tenkou kabinu pilota. Obsáhlý návod na 12 stránkách vede stavbou krok za krokem a na jeho konci najdeme tři alternativní kamufláže. Jedna je stříbrná předválečná, další dvě pak kamuflované z období bojů. Poslední stroj 109 byl poškozený nalezen Němci po zakončení bojů na letišti Argos.

 

Model je rozdělen do celkem šesti tmavě šedých rámečků. Základem trupu je rámeček Q s polovinami trupu, motorem a dalšími díly. Zvláštní je rámeček B. Z něj se použijí jen kola. V návodu je ale nenajdete. Při tom pro obě válečné kamufláže jsou potřeba.  Obdobně z rámečku N nepoužijete motor, jen křidélka.

 

Křídla jsou vylisovaná na odděleném rámečku. V tomto provedení mají čtyři kulomety vestavěné v křídle. Jde o odlišnost verze P.24G.

 

Povrh křídla v detailu. Pěkný povrch a povšimněte si krytu mechanizmů kulometů a otvory pro vypadávání nábojnic. Vše ztvárněno ostře. Už se těším na verzi P.24F. Určitě bude mít jiný rámeček s křídly, jak je u IBG zvykem.

 

Ostré detaily interiéru. Bez otřepů či jiných vad.

 

 

Motor se skládá z několika dílů. Pro jeho vyšperkování jsou k dispozici i lepty. Kryt je pak vylisován vcelku pomocí formy se zajížděcím jádrem.

 

Kvalita lisování je vydět i na rytí a detailech na trupu.

 

Průhledné díly jsou trochu silnější, ale i tak použitelné. Jako alternativa je pak přiložena transparetní fólie s vytištěnými díly kabiny a rámování z leptů. Obtisky obsahují tři verze kamufláží.

Závěrem

IBG se opět stavebnice povedla. Uspořádání v menších rámečcích je sice neobvyklá, ale nic to nezmenšuje na kvalitě modelu. Na stránkách časopisu Plastic Planet č.6/2019 jsme ukazovali stavbu modelu PZL P.11g od pana Lukáše Mekini. K modelu P.24 se určitě ještě vrátíme a zkusíme, zda kvalita zůstala..

PZL P.11G Kobuz z časopisu Plastic Planet 06/2019

Modely můžete zakoupit zde:

https://www.plasticplanet.cz/novinky-1-1/pzl-p-24g-greek-service.html

https://www.plasticplanet.cz/novinky-1-1/pzl-p-11a-polish-fighter-plane.html

https://www.plasticplanet.cz/novinky-1-1/pzl-p-11g-kobuz-polish-fighter-plane.html

O historii se více dozvíte zde:

https://en.wikipedia.org/wiki/PZL_P.24

http://imansolas.freeservers.com/Aces/The%20Greek%20PZL%20fighters.html