Domů / Novinky / Pohled do krabičky Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G 1:72 Vespid Models
Celkový přehled
PROVOZNÍ INFORMACE

 

Plastic Planet Shop

Kodymova 2539/8, Praha 5 - Stodůlky

telefon: 235 315 925

 

Otevírací doba  

Pondělí           po předchozí dohodě 
Úterý 12-18 hod.
Středa 12-18 hod.
Čtvrtek 12-18 hod.
Pátek 12-18 hod.
Sobota zavřeno 
Neděle zavřeno

 


Těšíme se na Vaši návštěvu 
 

obchodní tým Plastic Planet

email: shop@plasticplanet.cz

 

 

     

Odběr novinek

Pohled do krabičky Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G 1:72 Vespid Models

PlasticPlanet - Pohled do krabičky Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G 1:72 Vespid Models  - PlasticPlanet    Pohled do krabičky na novinku Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G v měřítku 1:72 od společnosti Vespid Models

Pohled do krabičky Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G 1:72 Vespid Models

https://www.plasticplanet.cz/modely-1/bojova-technika/pz-kpfw-v-panther-ausf-g-late-production.html?listtype=search&searchparam=Pz.Kpfw.%20V%20%27Panther%27%20Ausf.%20G%20

Autor: Nesmerák

Model

Vespid nám přináší zcela novou, a nutno hned v začátku poznamenat - velmi detailní, stavebnici legendárního Panthera. První přichází na trh notoricky známé G „late“  – (dále bude následovat G s vybavením pro noční boj, G s kovovými pojezdovými koly a dokonce i Jagdpanther. 

Historie

Rozhodnutí o vytvoření nové verze - Ausf.G vzešlo z jednání u M.A.N. 4.5.1943. Program Panther II nebyl schválený k sériové výrobě a mělo se pokračovat ve výrobě Panther I. Verze Ausf.G však vycházela z návrhu korby Panther II. Změnily se tedy zejména sklony pancéřových častí korby. Sklon boků korby verze Ausf.G sa změnil na 29° (u Ausf.D/Ausf.A byl sklon 40°). Další změny byly: nový typ poklopů řidiče a radisty, montáž nového otočného pozorovacího periskopu řidiče, otvor v Kugelblende dostal stupňovitý tvar, který napomáhal k balistické ochraně této časti, došlo ke změně žaluzií na motoru, krytů nasávání vzduchu pro karburátory, uzávěru palivové nádrže, výfuků, brzd, ventilace (již bez dvojice dodatečné dvojice výfuků na levém výfuku), zvýšení zásoby munice na 82 ks pro hlavní zbraň, velitelské tanky měly sníženou zásobu munice na 64 nábojů a dostaly dodatečný elektrický generátor GG 400 pro napájení doplňkové radiostanice, revizí prošly i nástroje pro údržbu a vyproštění montované po bocích korby (doplnila se dřevěná podložka umisťovaná pod zdvihák, zvýšila se tloušťka (32 mm) a délka (8,2 m) vyprošťovacího lana), Schürzeny byly montované na prodloužený blatník téměř po celé délce korby, změnilo se přemístění a tvar tlumičů … Přechod výroby z verze Ausf.A na Ausf.G trval cca dva měsíce, první začal G vyrábět M.A.N. – 4/1944. G mělo být nahrazeno F, ale z důvodu neustálých průtahů, bylo G vyráběno až do konce války. Verze G bylo za období březen 1944 to duben 1945 vyrobeno asi 2961 kusů, což dělalo z této varianty nejrozšířenější model. Verze A bylo vyrobeno přibližně 2200 kusů. Může se zdát, že v předchozích řádcích je zmatek v posloupnosti značení, ale u Pantheru je zajímavostí to, že nenásledovaly verze „podle abecedy“ ale první bylo D, následované A a pak G a F. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 01

Díly jsou vylisovány naprosto precizně, bez posunutí formy nebo jiných vad. Jemná dělící rovina je patrná, ale neshledal jsem díly, kde by to bylo nějak extrémní. Příjemným detailem jsou naznačené textury pancíře a sváry. 


Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 02

Korba tanku je vylisována s řadou detailů, které jinak bývají ze samostatných dílů – velmi nám toto usnadní stavbu a není to na úkor detailnosti, ta je naopak silně nadstandardní. Díky sestavě pouze ze dvou částí odpadá pasování. Velmi příjemným detailem jsou naznačené sváry, které bychom v takto malém měřítku naznačovali komplikovaně. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 03

Velmi pěkné jsou i detaily a provedení vybavení, jako je kupříkladu hasičák, nůžky na stříhání drátů. Boční Schürzeny můžeme použít z plastu, nebo pokud si chceme trochu s modelem více pohrát, z přiložených leptů. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 04

Pojezdová kola mají detaily provedené velmi precizně a jemně. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 05

Kola, která mají větší plasticitu, jsou vyrobena z více dílů, aby byla zaručena kvalita detailu. Velmi povedené jsou i detaily protiletadlového kulometu. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 06Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 07

Osobně hodnotím velmi pozitivně, že pásy jsou z kombinace delších „rovných“ částí a doplňkových článků na zakřivené části – velmi to usnadní stavbu, při zachování jemnosti detailu. Množství vyhazovačů, které mě trápilo u konkurenčních výrobců, je zde zcela minimální a v naprosté většině v místech, kde nebudou po osazení kol vidět. 


Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 08

Doplňky ve stavebnici jsou na měřítko relativně rozsáhlé - kovová hlaveň, 3D tištěná úsťová brzda kanonu a resinová verze s jejím zakrytím plátnem, dvojice planžet leptů. Obtisky mají velmi dobrý soutisk a na pohled jsou velmi tenké. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 09aPz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 09b

Ve stavebnici jsou k dispozici čtyři velmi atraktivní – pestré kamufláže. První dvě zastupují typ malých a velkých skvrn – tříbarevné kamufláže. Následuje pak s lomenými poli a zimní se „zubaticí“. Za mne velmi povedeně zvolené. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 10

Návod je přehledný a na 11 stranách přehledně provází stavbou. Barvy jsou uvedeny ve variantě Gunze H a C, Humbrol a Tamiya. 

 

Pz.Kpfw. V 'Panther' Ausf. G - foto 11

Postavený model z krabičky ukazuje rozsah doplňků přímo ze stavenice. Tedy v „jedné krabičce“ dostaneme vše co potřebujeme a výsledný model, dle mého názoru, vypadá velmi dobře. 

Více se o modelu dočtete zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Panzerkampfwagen_V_Panther

https://www.valka.cz/Pz-Kpfw-V-Ausf-G-Panther-t520