Domů / Novinky / The Henschel Hs 129 - recenze nové publikace Airframe & Miniature No.17
Celkový přehled
PROVOZNÍ INFORMACE

 

Plastic Planet Shop

Kodymova 2539/8, Praha 5 - Stodůlky

telefon: 235 315 925

 

Otevírací doba  

Pondělí           po předchozí dohodě 
Úterý 12-18 hod.
Středa 12-18 hod.
Čtvrtek 12-18 hod.
Pátek 12-18 hod.
Sobota zavřeno 
Neděle zavřeno

 


Těšíme se na Vaši návštěvu 
 

obchodní tým Plastic Planet

email: shop@plasticplanet.cz

 

 

     

Odběr novinek

The Henschel Hs 129 - recenze nové publikace Airframe & Miniature No.17

PlasticPlanet - The Henschel Hs 129 - recenze nové publikace Airframe & Miniature No.17 - PlasticPlanet    Britské nakladatelství Valiant nám přináší zcela novou publikaci o „německém druhoválečném předchůdci dnešní A-10 Warthog“ Henschelu Hs 129.

Recenze na novou publikaci nakladatelství Valiant Wings Publishing Airframe & Miniature No.17: The Henschel Hs 129- A Detailed Guide to the Luftwaffe's Panzerjäger z pera Richard A. Frankse

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 0

Autor : Milan Nes  

Odkaz na publikaci : ZDE

 

Úvod 

Britské nakladatelství Valiant nám přináší zcela novou publikaci o „německém druhoválečném předchůdci dnešní A-10 Warthog“ Henschelu Hs 129 a to od jeho počátků – prvních prototypů, přes notoricky známé verze, po takové rarity jako byly verze pro tažení větroňů nebo se šesti dolu směřujícími minomety ráže 75mm odpalovanými pomocí antény sledující elektromagnetické pole velkých kovových předmětů pod letounem, až po důvody pro ukončení jeho výroby. I přes relativně malý počet vyrobených letounů, se tento typ zapsal do historie letectví. Měl na svou dobu opravdu netradiční koncepci bitevního stroje, kde bylo vše podrobeno myšlence dosažení nejlepšího výhledu ze stroje a maximální ochrany pilota a to pomocí umístění silně pancéřované  kabiny co nejvíce do přídě a minimálního čelního profilu letounu – tím i cíle. Toto bylo dovedeno až do takového extrému, že některé přístroje byly vně kabiny a to včetně zaměřovače. Při pohledu na verzi s podvěšeným 75 mm kanonem se člověku opravdu nemůže nevybavit současná americká A-10, případně Su-25. 

O knize

Publikace Valiantu jsou vždy plné opravdu zajímavých dobových fotografií a u této  je tomu stejně. Publikace má 130 stran v anglickém jazyce, barevně vytištěných na křídovém papíře. Přehledně pojednává v logicky řazených kapitolách.  

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 1

Publikace kombinuje jak historii, tak i walkaroundy, původní výkresy a opravdu raritní fotografie se zaměřením pro opravdové nadšence a modeláře. Nultá kapitola se zaměřuje na historii typu a to od předchozích modelů a prvních prototypů po testování kořistních strojů sověty.  

 

  Airframe & Miniature No.17 - foto 2

Celá jedna kapitola je pak věnována detailům strojů a to jak na fotografiích, tak výkresech. Vše je přehledně rozděleno do podkapitol (trup – ocas – křídla – motory – výzbroj – elektro vybavení a ostatní)...

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 3

Zde na podkapitole „křídlo“ vidíme dobře přístup Valiantu – fotografie, dobový výkres, případně doplněný novodobý výkres, nebo současná fotografie. 

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 4

Zde v kapitole výzbroj jsou kupříkladu i dobové fotografie na předchůdce „kazetových“ bomb, použitých na Hs 129. 

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 5

Osobně si u Valiantu velmi cením přehledných rozborů rozdílů mezi jednotlivými verzemi, a to přímo na 3D pohledech.  

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 6

Na více než 20 stranách jsou zobrazeny jak ty notoricky známé, tak ty opravdu ratitní kamufláže. Většinou v kombinaci dobová fotografie – kresba. 

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 7

Nejen modeláře potěší i výkres s detailním popisem umístění popisek a i velikostí insignií. 

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 8

Obsahem jsou i stavební recenze několika stavebnic a to: Revellu 1/72, Hasegawi 1/48 a Zoukei-Mura 1/32.

 

Airframe & Miniature No.17 - foto 9

Samozřejmostí je u Valiantu kapitola popisující existující plastikové stavebnice a samostatná kapitola je taktéž věnována i dostupným doplňkům, dekálům, maskám a publikacím. 

  

Airframe & Miniature No.17 - foto 10

A nikdy v žádné kvalitní monografii nemohou chybět výkresy. Zde v měřítku 1/72.

Doporučujeme! Odkaz na publikaci : ZDE