Domů / Novinky / Deset let s časopisem Plastic Planet
Celkový přehled
PROVOZNÍ INFORMACE

 

Plastic Planet Shop

Kodymova 2539/8, Praha 5 - Stodůlky

telefon: 235 315 925

 

Otevírací doba  

Pondělí           po předchozí dohodě 
Úterý 12-18 hod.
Středa 12-18 hod.
Čtvrtek 12-18 hod.
Pátek 12-18 hod.
Sobota zavřeno 
Neděle zavřeno

 


Těšíme se na Vaši návštěvu 
 

obchodní tým Plastic Planet

email: shop@plasticplanet.cz

 

 

     

Odběr novinek

Deset let s časopisem Plastic Planet

PlasticPlanet - Deset let s časopisem Plastic Planet - PlasticPlanet    Před 10 lety vznikla myšlenka vytvořit něco, co by nás bavilo, ale také aby to zaujalo vás, naše budoucí čtenáře. S chutí odhalujeme v našem modelářském světě nová témata, o kterých se příliš veřejně nemluví a v českých kruzích také moc nepíše.

Deset let s časopisem Plastic Planet


Vážení čtenáři,

v červnu 2010 jsme vydali číslo „1“. Naši prvotinu jsme představili na tehdejší modelářské výstavě ModellBrno. Chtěli jsme vytvořit něco, co by nás bavilo, ale také aby to zaujalo vás, naše budoucí čtenáře. Dodnes proto hledáme pro vás málo známé fotografie a dokumenty. S chutí odhalujeme v našem modelářském světě nová témata, o kterých se příliš veřejně nemluví a v českých kruzích také moc nepíše. Jsme také rádi a děkujeme vám, že vás tato témata stále zajímají. Obzvláště velké poděkování patří předplatitelům našeho časopisu. Představte si, že velká část z těchto věrných předplatitelů je s námi úctyhodných deset let. A to bez přerušení. Děkujeme všem, kteří nám píšou, jak náš časopis zlepšit, která témata v historii bychom mohli ještě využít, a také těm, kteří nám nabízejí své menší či větší autorské články, jež rádi otiskujeme na stránkách našeho časopisu.

Deset let společného života. Skutečností je, že v minulosti jsme se mnohokrát ocitli na křižovatce a řešili, jak dál, ale to už patří k naší branži. Nejlepší lék na tyto a podobné úvahy jsme našli – jsou to modelářské akce. Zde se vytváří prostor, který je svým charakterem nenahraditelný a kde se můžeme osobně setkávat a předávat si své modelářské poznatky a nápady. Děkujeme vám za inspiraci, která se koupit nedá.

Jak to tedy vlastně všechno vzniklo? Náš časopis vznikal jako jisté myšlenkové navázání na zaniklý časopis HPM. Jak už to při každém zrodu nového bývá, ze začátku jsme byli plní elánu, nezměrného nadšení a také naivity. Jednou z hlavních myšlenek, se kterou přišel první šéfredaktor časopisu Petr Uhlík, bylo vrátit do plasti kového modelářství větší napojení na dávnou historii a zaměřit se více na modeláře, kteří si lepí pro radost a nelpí přitom tolik na dokonalosti modelů. Prostřednictvím časopisu jsme chtěli oslovit a podpořit toho obyčejného človíčka, který si chce vyrobit něco, co by ho těšilo. Identifikovali jsme ho jako „veselého lepiče“. Pokusili jsme se jen do naší modelářské komunity zanést trošku „revolučních myšlenek“. Je úžasné pozorovat, jak pojem „veselý lepič“ zdomácněl, v současné době pod tímto názvem žije jeden z velmi aktivních modelářských klubů, se kterým náš časopis velice úzce spolupracuje. Někdo si staví modely jako svá malá umělecká díla, jiný, který to nepřehání s postšedingy, je také spokojený s výsledkem. A to všechno je to vlastně moc dobře, protože tím vším se přece vytváří pestrá modelařina.

Každá firma, i ta naše, se musela nějakým způsobem změnit, aby mohla přežít. Dnešní časopis vypadá úplně jinak než před těmi deseti lety. Má zcela jinou grafiku, více stran a jiný poměr mezi modelářskou a historickou částí. Rozrostla se i síť přispěvatelů. Bez autorů by časopis také neexistoval. Děkujeme. Děkujeme také všem, kteří s námi za ty roky spolupracovali. Děkujeme našemu internímu redakčnímu týmu za snahu a podporu.

Určitě víte, že Plastic Planet není jen časopis. Časopisem to před deseti lety všechno začalo, ale záhy následovala výroba obtisků a vlastních přebalů modelů ostatních výrobců. Letos mimochodem v této tradici plánujeme po delší pauze pokračovat. Rozšíříme produkci obtisků a přebalů pod značkou Plastic Planet Club. Po několika letech vydavatelské činnosti se přidal i modelářský obchod, který sídlí v Praze 5 – Stodůlkách v Kodymově ulici. Postupně jsme se rozrostli i na internet a vznikl e-shop. Dalším následným projektem bylo vybudování sítě spolupracujících obchodů s názvem Plastic Planet Shop.

Oslava desátého výročí časopisu samozřejmě byla v plánu. I do našich plánů, tak jako v celé naší zemi, zasáhla stávající krize v souvislosti se vzniklou pandemií koronaviru. Chtěli jsme vás pozvat na společnou oslavu na modelářské akci Kitsalon Nymburk. Součástí oslav měla být i výstava částí recenzovaných modelů z předchozích deseti let včetně setkání jejich autorů. Množství recenzovaných modelů za tu dobu je ohromné. Na jejich vystavení byla potřeba celá řada stolů. To se ale bohužel nestane. Akce byla také zrušena, a tak nám nezbývá než doufat a věřit, že společně oslavíme jedenácté výročí příští červen a že tu spoustu modelů uvidíte za rok. Jako malé poděkování za přízeň najdete v našem e-shopu slevovou akci k desetiletému výročí.


A něco z našich nejbližších plánů? Na trh začneme postupně uvádět nové obtisky spojené s našimi články v časopisu. Jako první to bude série obtisků souvisejících se sérií článků o bojích 2. světové války na dalekém severu. Naše sesterská firma Attack se vedle úspěšné výroby modelů vrátí k produkci doplňků zaměřené na modely tanků, bojových i civilních vozidel v měřítku 1/72. Uvidíme, jak se nám povede oživit náš loňský projekt časopisu zaměřeného na vojenskou techniku Armbet. Do konce roku určitě uděláme několik oblíbených „plastikových sobot“ v našem obchodě a konečně se snad potkáme na podzimních modelářských akcích.

Na závěr vám ještě jednou děkujeme. Čtenářům, předplatitelům, autorům, spolupracovníkům, společníkům i podporovatelům. Uvidíme, co nová doba a modelářský život přinesou za zajímavá a tvořivá témata. Už se na ně těšíme. Držte nám palce, ať je druhá dekáda ještě lepší než ta první.

S úctou

celý tým Plastic Planet