Domů / Novinky / Bitva o hrad Itter – poslední bitva druhé světové války
Celkový přehled
PROVOZNÍ INFORMACE

 

Plastic Planet Shop

Kodymova 2539/8, Praha 5 - Stodůlky

telefon: 235 315 925

 

Otevírací doba  

Pondělí           po předchozí dohodě 
Úterý 12-18 hod.
Středa 12-18 hod.
Čtvrtek 12-18 hod.
Pátek 12-18 hod.
Sobota zavřeno 
Neděle zavřeno

 


Těšíme se na Vaši návštěvu 
 

obchodní tým Plastic Planet

email: shop@plasticplanet.cz

 

 

     

Odběr novinek

Bitva o hrad Itter – poslední bitva druhé světové války

PlasticPlanet - Bitva o hrad Itter – poslední bitva druhé světové války - PlasticPlanet    V květnu roku 1945 se druhá světová válka chýlí ke svému konci. Je však potřeba svést ještě jednu bitvu. Bude se o ní hovořit jako o poslední bitvě druhé světové války, není to však úplně pravda.

Bitva o hrad Itter - poslední bitva druhé světové války
 

AUTOR: MILAN KARNOLT
FOTO: ARCHIV AUTORA


V květnu roku 1945 se druhá světová válka chýlí ke svému konci. Je však potřeba svést ještě jednu bitvu. Bude se o ní hovořit jako o poslední bitvě druhé světové války, není to však úplně pravda. V Tichomoří se bude válčit ještě dlouhé čtyři měsíce. Přesto si tato bitva zaslouží čtenářovu pozornost. Je to totiž jediná bitva, kde se válčilo o středověký hrad a kde Němci bojovali na straně Spojenců proti Hitlerovým přívržencům
 

Historie hradu
Hrad Itter se nachází poblíž řeky Inn v Rakousku, přibližně 18 kilometrů od oblíbeného místa turistů Kitzbühelu (Kobylí). Stejnojmenná vesnička obklopující hrad měla za války okolo pěti set obyvatel. Středověká pevnost se zde nacházela už v roce 1241. Sídlili zde hrabata z Ortenburgu. Hrad si prošel mnoha těžkými obdobími – například roku 1526 byl poničen během Německých rolnických bouří. Roku 1805 připadl Itter Bavorsku a teprve až roku 1816 byl připojen, spolu se zbytkem Tyrolska, k Rakouské monarchii.

  

V roce 1884 ho zakoupila Sophie Menterová, pianistka a žačka Franze Liszta. Ten sám hrad navštívil. Mezi další známé návštěvníky hradu patřili polskoamerický pianista Arthur Rubinstein a Petr Iljič Čajkovskij, který zde dirigoval jedno ze svých děl. Roku 1902 Menterová hrad prodala a ten následně prošel další přestavbou v duchu tudorovské novogotiky a v této podobě ho známe dodnes. Roku 1938 došlo k Anšlusu a hrad připadl velení SS. Dne 25. dubna 1943 se z Itteru stalo vězení pro prominentní francouzské vězně (byl zde vězněn prezident Lebrun nebo premiér Daladier, signatář Mnichovské dohody).

Cesta za Američany
Přesuňme se nyní do 3. května 1945. Před třemi dny spáchal Adolf Hitler sebevraždu a největší konflikt v lidských dějinách – druhá světová válka, se blížil ke svému závěru. Ten den opustil na kole Zvonimir Čučkovič, chorvatský partyzán a nyní vězeň, hrad Itter. Vězni totiž zjistili, že hrad je nestřežený a velitel věznice Sebastian Wimmer odjel i s rodinou pryč. Čučkovič s sebou vezl důležitý dopis v angličtině, který měl předat prvnímu Američanovi, kterého uvidí. Čučkovič ujel 64 kilometrů, až se dostal na předměstí Innsbrucku, kde narazil na americký předvoj 103. pěchotní divize. Partyzán je informoval o vězních na hradě, ale Američané, kteří neměli po ruce nikoho z vyšších důstojníků, mu přislíbili odpověď až na druhý den ráno, kdy by velení mělo dorazit. Mezitím vyrazil na cestu i druhý vězeň, hradní kuchař české národnosti Andreas Krobot.

 

Americko-německé přátelství

 

Více se dočtete v časopise Plastic Planet č. 2/2018.